Księgarnia Maklerska.pl podrzuciła mi nowe wydanie książki Curtisa Faitha pod tytułem „Spekulacja intuicyjna„.
[otw_is sidebar=otw-sidebar-10]
Wydanie „Spekulacja intuicyjna”
Książka trafia do nas w półtwardej okładce, znanej z innych książek tego wydawnictwa. Sama książka jest dość cienka, przez co znacznie łatwiej jest niestety uszkodzić okładkę, znacznie bardziej niż w przypadku grubszych książek z tego rodzaju okładką. Nie lubię jak książki są zniszczone po jednym przeczytaniu. Nie przeszkadza to oczywiście w odbiorze samej treści, irytuje jedynie poczucie estetyki. Druga rzecz to fakt, że w dwóch miejscach trafiłem na błąd. Jeden do wychwycenia przy czytaniu ze zrozumieniem (więc może to zamysł autora by poddać czytelnika takiemu testowi?), a drugi to prawdopodobnie „omsknięty” palec przy wpisywaniu cyfr… Drobnica, ale uważny czytelnik zauważy…
Kim jest Curtis M. Faith?
Autor książki ma na koncie więcej publikacji związanych z inwestowaniem. Jednak najbardziej znana książka Curtisa Faith to definitywnie „Droga żółwia„, w której opisał słynny (także w Polsce) system rozgrywania rynków. Jako 19-latek dołączył do „grupy żółwi” którzy do dziś są stawiani za wzór przez wielu inwestorów i spekulantów giełdowych. Uczestnicząc w grupie zarobił ponad $30 milionów – i był to najlepszy wynik spośród wszystkich „żółwi”… Książka opisująca jego udział w projekcie, „Droga żółwia„, stała się międzynarodowym bestsellerem. Faith napisał także książkę „Inside the Mind of the Turtles: How the World’s Best Traders Master Risk” oraz „Steps to Become a Whole-Brain Trader„. Jak widać po tytułach, mamy podejście całościowe do drogi traderskiej…
„Spekulacja intuicyjna”
Sam tytuł dla mnie jest niesamowicie wciągająca historia. Sam na początku przygody z dynamicznymi rynkami lewarowanymi używałem znacznie więcej intuicji. A dopiero później podczas jakiś wykładów czy czytania książek dowiadywałem się, że to co ja zauważam na wykresie ma swoją nazwę czy jest rozwinięte na kilka poziomów dalej. Czytając książkę Curtisa także zauważałem elementy, które są obecne w moim codziennym handlu – choć czasem nie jestem świadom ich obecności.
Czy intuicja jest potrzebna w inwestowaniu?
Autor książki, „absolwent” stricte mechanicznego podejścia do rynków podkreśla rolę intuicji. Podaje ciekawe przykłady, gdy właśnie intuicja pozwalała zarabiać, także podczas stosowania się do zasad spekulacyjnych „żółwi”. W książce znajdziemy też sporo informacji, na którym etapie inwestowania powinniśmy starać się korzystać z części analitycznej czy też intuicyjnej mózgu.Wiele ciekawych myśli jest mocno podkreślonych w książce, choćby ta, którą uważam za jedną z najważniejszych z tej książki Curtisa:
Mamy też sporo praktycznych wskazówek, w jaki sposób rozpoznać i rozwijać intuicję w zastosowaniach rynkowych. I prawdę mówiąc, po lekturze tej książki sam zamierzam wzmocnić tę stronę swojego podejścia do rynku. Rzecz jasna z nadzieją na lepsze zajmowanie pozycji i, w efekcie, wyższe zyski.
Książka, jak wiele pozycji giełdowych, nie unika powtórzeń tych samych elementów. Choć na szczęście nie jest tego aż tyle, żeby człowiek miał wrażenie, że autor „leje wodę”. To bardziej zwracanie uwagi na najważniejsze elementy współgrania obu podejść rynkowych: logicznej analizy oraz intuicji. Duża liczba odniesień do innych niż giełda przykładów także doskonale obrazuje to, co autor chce nam przekazać. Nie chciałbym zbyt wiele zdradzać, bo sama książka to dość krótka lektura (175 stron), ale co chcę powiedzieć, to że można dzięki niej odróżnić emocjonalne „teraz na pewno urośnie” od faktycznej intuicji, która nie jest (wbrew pozorom niekiedy) myśleniem życzeniowym!
A na końcu autor zamieszcza prócz bibliografii także „lektury polecane”. A biorąc pod uwagę osobę autora, zdecydowanie warto zerknąć jaką kolejną książką uzupełnić biblioteczkę… Tym samym polecam książkę nabyć, najlepiej w księgarni Maklerska.pl!
Posłuchaj fragmentu książki
Maklerska.pl udostępniła fragment audio książki, roli państwa w gospodarce. Miłego słuchania!