Zaczął się ostatni dzień zmagań konkursowych. Muszę przyznać, że jest on bardziej wciągający niż sądziłem. Stąd też absencja na blogu. Jednak przejdźmy do relacji z finałowych zmagań i podsumowania całości. Wpis będzie powstawał częściowo na bieżąco podczas całego dnia (podobnie jak wpis o czwartkowym pojedynku), a częściowo po zakończeniu całej imprezy. Finał XTB Live Trading 2017 czas zacząć!
Przedfinałowe przetasowania
Czwartkowy wieczór przyniósł pewne zmiany w tabeli. Jeden z finalistów miał zdecydowanie pecha, bowiem rynek nie poszedł w jego stronę, przez co z 6. miejsca i wyniku +38,25% spadł na miejsce 10 z wynikiem -78,33%, co docelowo poskutkowało eliminacją uczestnika scorpius z finału. Szkoda, choć tak się czasem zdarza na tym rynku.
Konferencja XTB Trading Masterclass
Dzień finału to też dzień konferencji XTB Trading Masterclass. Ubiegłoroczna konferencja była bardzo ciekawa. Niestety, w tym roku w samej konferencji nie uczestniczyłem, bo większość czasu spędziłem w trading roomie z innymi finalistami. Jak widać po czwartkowej klasyfikacji miałem niewielką przewagę nad uczestnikiem JP, więc należało się skupić, żeby tej przewagi nie stracić. Więc wiedziałem, że jedyną strategią na ten dzień to scalping na niskich interwałach: jedno- i pięciominutowych.
Transakcje
Dzień zaczynam od pary GBPUSD. 0,1 lota na spadki tej waluty otworzyłem o 9:03 rano. Po trzech minutach doszedłem do wniosku, że jednak rynek nie pójdzie w moim kierunku i zamknąłem pozycję ze stratą 20,83 zł.
Kolejna transakcja to niemiecki DAX. 9:55 i 0,25 lota na spadki. W ciągu 8 minut udało mi się zamknąć pozycję z zyskiem 121,07 złotego. Teoretycznie gdybym jeszcze z dwie godziny trzymał to bym mógł zarobić więcej, natomiast kurs zaczynał przejawiać tendencje wzrostowe, więc nie wiedziałem gdzie to się skończy.
Trzecie wejście na rynek dzisiaj to para USDCAD i krótkoterminowa pozycja na wzrosty. 10:35:43 otwarcie i 10:36:31 zamknięcie. Rozmiar 1 lota co dało mi 30,55 złotych zysku. W tym momencie zajmuję nadal ósme miejsce, ale z ponad 12% wynikiem! Cel: wynik końcowy >15%!
O 11:03 znowu USDCAD, 1 lot na wzrosty. Kurs niestety nie idzie w moją stronę, ale postanowiłem czekać. Dopiero słabsze dane z kanadyjskiej gospodarki pozwoliły mi zmniejszyć stratę. O 14:36 zamknąłem pozycję ze stratą 207,58 złotych, niwelując zarobek z dzisiejszych transakcji. Gdybym jeszcze trochę poczekał, bym wyszedł na plus, jednak strach wziął górę…
W międzyczasie wystawiłem się też na wzrosty DAX-a: o 13:02 otworzyłem 0,25 lota. Niestety kurs zmieniał się dynamicznie i nie dane było mi zamknąć tej pozycji na plusie, przez co po kliknięciu „X” zaksięgowałem stratę 7,9 złotego…
W efekcie wciąż byłem na 8. miejscu (uczestnik JP miał bardzo duże wahania na swoich otwartych pozycjach i często schodził poniżej 0), ale z wynikiem 9,90%. Zupełny brak satysfakcji z takiego wyniku pchnął mnie na złoto, gdzie o 14:46 wszedłem na rynek z nadzieją na wzrosty tego kruszcu. Moja ekspozycja wyniosła 0,5 lota. Całość zamknąłem po sześciu minutach, księgując niezbyt duży zysk, bo zaledwie 11,26 złotych, jednak było to wystarczająco by powrócić do dwucyfrowej stopy zwrotu czyli 10,01%.
W tym momencie odpuściłem sobie trading konkursowy. Strach przed większymi stratami wziął górę nad chęcią zysku i zdobyciem lepszej pozycji w konkursie.
Podsumowanie konkursu XTB Live Trading 2017
Nim przejdę do ostatecznych wyników chciałbym sięgnąć po garść statystyk i parę własnych przemyśleń.
Do konkursu zapisało się 70 traderów. Czterech z nich nie wpłaciło wymaganego depozytu (10 tysięcy złotych) przez co zostali zdyskwalifikowani, dwóch kolejnych niestety odpadło przez zawarcie pierwszych transakcji przed rozpoczęciem konkursu.
Z pozostałych 64 uczestników 4 osoby zakończyły konkurs z wynikiem 0,00% czyli po prostu nie wzięły w nim udziału.
Do czwartku, 18 maja, z konkursu odpadło 37 osób, które w którymś momencie miały na rachunku stratę ponad 40% kapitału. Co oznaczało, że szansę na wejście do finałowej dziesiątki miało 27 traderów (włącznie z tymi czterema nieaktywnymi), z czego jeśli dobrze pamiętam to 14-15 osób miało wynik powyżej zera. Jak przebiegała walka o miejsce w pierwszej dziesiątce możecie przeczytać tutaj.
Zaskakujące jak dla mnie jest to, że bardzo wielu znanych traderów z konkursu odpadło – w tym Rafał Zaorski z Trading Jam Session (który przekroczył maksymalną dopuszczalną stratę w czasie konkursu). Oczywiście wiem, że konkurs to nieco inne zasady, z drugiej jednak strony mając jasno wyznaczoną granicę można było tak ustawić zarządzanie ryzykiem by nie przekroczyć eliminacyjnej bariery. Podobnie jak jestem negatywnie zaskoczony krytyką samego konkursu na jaką napotkałem w sieci. A to, że mały depozyt, a to że za krótki/za długi czas, a to nie taki regulamin. Niestety prawdą jest, że konkurs to możliwość sprawdzenia się z innymi uczestnikami rynku w takich samych warunkach i na ustalonych wcześniej zasadach. W końcu gdyby typowi scalperzy układali regulamin to konkurs by trwał 2-3 dni, za to długoterminowi inwestorzy by rozwlekli ten termin na parę miesięcy. Więc jeśli jest się uczestnikiem to znaczy, że się akceptuje regulamin takim jakim jest i się nie narzeka, a jeśli się nie bierze udziału to tym bardziej nie ma się prawa narzekać.
Przejdźmy jednak do końcówki tego konkursu.
Ścisły finał XTB Live Trading 2017
O 17:30 zaczęła się końcówka finału, gdzie walka w pierwszej piątce wciąż trwała. Na sam początek pobytu na scenie zostałem wywołany „do odpowiedzi” w zakresie mojej strategii oraz czemu nie ryzykowałem więcej. Jak tylko będą materiały video z tymi wydarzeniami to oczywiście podrzucę info 🙂
O 18:00 zamrożono statystyki, które prezentują się następująco:
Jak widać konkurs zakończyłem na 8. miejscu ze stopą zwrotu 10,01%! Co oznacza, że spełniłem cel optymalny z moich założeń przedkonkursowych! Oczywiście zawsze mogłoby być lepiej, jednak ja i tak jestem zadowolony! Zwłaszcza, że moje działania na rynku FOREX to relatywnie nowa działka w moich życiu, a ten konkurs to mój pierwszy konkurs na realnych pieniądzach! A ponieważ większość konkursu inwestowałem w taki sposób w jaki inwestuję na co dzień to myślę, że moja strategia się po prostu sprawdza.
Wydaje mi się, że tutaj jest błąd – „Z pozostałych 64 uczestników 64 osoby zakończyły konkurs z wynikiem 0,00% czyli po prostu nie wzięły w nim udziału.” – jeżeli to była by prawda nikt nie brał by udziału w konkursie ;-).
Gratulacje zacnego wyniku
Widać literówka, a raczej „cyfrówka”. Poprawię 🙂
Dzięki wielkie 🙂